Jak powstał Instagram?

Historia powstania Instagrama może być śmiało przyrównywana do słynnego rodem z Ameryki sloganu „od pucybuta do milionera”. Dziś bardziej nośne i lepiej dopasowane będzie określenie: „od startupu do miliardera”. Tak można by w wielkim skrócie określić historię stworzonego przez Kevina Systroma i Mike’a Kriegera Instagrama.

Co to jest startup?

Trzymając się definicji, jest to: „tymczasowa organizacja lub młode oparte o innowacyjne działanie przedsiębiorstwo, ukierunkowane na poszukiwanie najbardziej zyskownego modelu biznesowego”.

Przekładając to na prosty język, jest to nowe przedsięwzięcie biznesowe wykorzystujące zdobycze współczesnych metod informatycznych. Jako że nowoczesne technologie w głównej mierze opierają się na informatyce, to właśnie takie środowisko jest najbardziej trafne w określaniu mianem startup

Aplikacja Burbn – protoplasta Instagrama

Dwaj studenci amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda, Kevin Systrom i Mike Krieger jako pasjonaci nowoczesnych technologi, postanowili stworzyć aplikację umożliwiającą określenie lokalizacji posiadacza telefonu komórkowego. Z czasem aplikacja została rozszerzona o możliwość publikowania planów i udostępniania zdjęć.

Ze względu na zbyt skomplikowaną obsługę, aplikacja nie zyskała zbyt dużej popularności, choć potrafiła zbudować spore grono zadowolonych użytkowników. Jako ciekawostkę można przytoczyć, że nazwa Burbn wzięła od zamiłowania Systroma do dobrych gatunków burbona i whisky.

Od aplikacji Burbn do Instagrama

Choć stworzona aplikacja Burbn była bardzo nowatorska, jak na czas, w którym powstała, głównie służyła jej użytkownikom do zamieszczanie zdjęć. Warto w tym miejscu pamiętać o tym, że popularność smartfonów zaczęła się mniej więcej pod koniec pierwszej dekady nowego tysiąclecia. Dziś smartfony jako bardziej uniwersalne urządzenia, łączące wiele funkcji, wyparły niemal całkowicie poczciwe telefony komórkowe.

Twórcy aplikacji Burbn zauważyli dużą chęć wykazywaną przez użytkowników ich aplikacji do publikowania zdjęć. Poszli tą drogą i w miejsce aplikacji Burbn, stworzyli zupełnie nowy serwis społecznościowy połączony z aplikacją pod wspólną nazwą Instagram.

Początkowo możliwość korzystania z Instagrama, mieli jedynie użytkownicy iPhone’ów, opartych o system operacyjny iOS. Z czasem możliwość korzystania uzyskali także użytkownicy Androida. Od samego początku Instagram miał umożliwiać użytkownikom, zamieszczanie na swoich kontach zdjęć. Popularność rosła z miesiąca na miesiąc by już w grudniu 2010 roku, czyli tuż po jej udostępnieniu, osiągnąć pierwszy milion użytkowników.

Pierwszym zdjęciem zamieszczonym na Instagramie była fotografia przedstawiające jachty na plaży South Harbour, wykonana przez Mike’a Kriegera. Drugie historyczne zdjęcie wykonane telefonem komórkowym przedstawiało psa. Tak rozpoczął się marsz Instagrama na szczyty popularności.

Cała idea w dużym stopniu opierała się o funkcje, jakie dawały aparaty fotograficzne Polaroid. Pierwsze logo Instagrama przypominało wyglądem Polaroida. Kolejne wyszło spod ręki profesjonalnego grafika, któremu za wzór posłużył aparat Bell&Howell pochodzący z lat 50. XX wieku.

Instagram przechodzi w ręce Facebooka

W 2012 roku Mark Zuckerberg, twórca Facebook, za niebagatelną kwotę około miliarda dolarów, kupił prawa własności do Instagrama. W ten sposób w rękach jednej osoby skupione zostały największe serwisy społecznościowe skupiające użytkowników stanowiących łącznie prawie jedną trzecią ogólnej liczby ludności świata.

Wraz z przejęciem Instagrama, kontynuowane są prace nad jego rozwojem i zmieniane są przepisy związane z własnością publikowanych zdjęć. W grudniu 2012 roku Instagram przyznaje sobie prawo do sprzedaży zdjęć zamieszczanych na kontach użytkowników. Manewr ten doprowadza do małego buntu, w wyniku którego część użytkowników opuściła portal.

Kolejne zmiany wprowadzane sukcesywnie, usprawniały korzystanie z Instagrama i powodowały coraz większe zainteresowanie w świecie reklamy i marketingu. Dziś każdy użytkownik posiadający konto na Instagramie ma oddane do rąk, potężne narzędzie mogące z powodzeniem być wykorzystywane w cwelach marketingowych, reklamowych i promujących osoby, produkty, usługi.

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij