Dlaczego Facebook kupił Instagrama?

Jest wiele teorii spiskowych mówiących o tym dlaczego Facebook został właścicielem Instagrama. Konkretnie to Mark Zuckerbergzałożyciel Facebooka kupił Instagram. Twórcami Instagrama byli Kevin Systrom i Mark Krieger. Cała trójka znała się dość dobrze, ponieważ często spotykali się na różnego rodzaju sympozjach i spotkaniach tematycznych dotyczących nowych technologi związanych głównie z internetem. Facebook i Instagram w pewnym momencie stały się dla siebie konkurencją.

Choć Facebook był pierwszym poważnym serwisem społecznościowym, powstawał w czasach, kiedy większość osób korzystała do jego obsługi, głównie ze stacjonarnych urządzeń takich jak komputer osobisty, laptop itp. W początkach Facebooka nie były jeszcze tak szeroko popularne i używane smartfony. Systrom i Krieger tworząc Instagram, robili to głównie z przeznaczeniem do wykorzystania aplikacji na mobilne urządzenia takie jak smartfony, tablety.

Różnica między Instagramem a Facebookiem

Instagram miał w swojej początkowej wersji służyć jako miejsce do zamieszczana zdjęć. Do dziś jest to podstawowa funkcja, najczęściej wybierana przez jego użytkowników. Podobnie sprawa przedstawiała się w przypadku Facebooka, tam też zdjęcia stanowiły i stanowią główną podstawę wielu publikacji. Różnica polegała na tym, że użytkownicy Facebooka, aby umieścić zdjęcia, musieli je najczęściej najpierw z aparatu fotograficznego wgrać do komputera, a następnie przenieść na swój profil. Często używane przez początkowych użytkowników były zdjęcia tak zwane stokowe, pochodzące z płatnych czy darmowych zbiorów umieszczonych w sieci.

Twórcy Instagrama szybko podchwycili rozpowszechniające się coraz szybciej smartfony i dostosowali swoją aplikację do tych urządzeń. Było to bardzo dobry manewr i stał się podwaliną pod przyszły i obecny sukces.

Mark Zuckerberg wraz ze swoim Facebookiem stanął przed nie lada dylematem, jak rozwiązać sprawę z rosnącym mu bardzo poważnym konkurentem. Modyfikacja Facebooka postępowała zbyt wolno w stosunku do szybkiego rozwoju Instagrama i nie dawała możliwości uzupełnienia Facebooka o wszystkie elementy, jakie z łatwością były wprowadzane przez Instagram. Decyzja mogla być tylko jedna, kupno nowego portalu społecznościowego, jakim stawał się Instagram.

Konkurencja w drodze po przejęcie Instagrama.

Pierwsza dekada nowego tysiąclecia to bardzo dynamiczny rozwój internetu i powstawanie nowych portali społecznościowych mogących zagrozić coraz silniejszej pozycji Facebooka.

Twitter powstały w 2006 roku, czyli dwa lata po inauguracji Facebooka, zaczynał coraz bardziej rosnąć w siłę. Co prawda zasada działania Twittera jest zbliżona do Facebooka i do Instagrama nie uzyskiwała tak spektakularnych sukcesów jak dzieło Zuckerberga. Kiedy na horyzoncie pojawiła się możliwość kupienia Instagrama, właściciele Twittera postanowili wykorzystać nadarzająca się okazję i kupić nowy portal społecznościowy.

Według opublikowanych informacji Twitter zaproponował 500 milionów dolarów za przejęcie Instagrama. Niestety transakcja nie doszła do skutku. Gdyby jednak tak się stało, byłoby to bardzo poważne zagrożenie dla Facebooka. Mark Zuckerberg nie chciał dopuścić do takiej sytuacji i przebił ofertę, proponując 1 miliard dolarów za przejęcia Instagrama na własność. Transakcja doszła do skutku, choć tak naprawdę, za jaką kwotę została sfinalizowana, żadne poważne źródła tego nie podają.

Co dało Facebookowi przejęcie Instagrama?

Pierwsze co według licznych przekazów, przychodziło Zuckerbergowi do głowy to powolne wyciszenie Instagrama i w ten sposób pozbycie się konkurencji dla Facebooka. Po głębszej analizie okazało się, że o wiele bardziej korzystne od likwidacji Instagrama jest jego włączenie do rodziny i stworzenie wspierających się wzajemnie, dwóch witryn społecznościowych. Manewr ten okazał się bardzo skuteczny i jest w chwili obecnej bardzo przyjaznym narzędziem dla wielu osób.

Dzięki połączeniu Instagrama i Facebooka użytkownicy mogą bez problemu przechodzić z jednego serwisu do drugiego. Możliwość publikowania relacji w obu tych portalach społecznościowych jest największym magnesem przyciągających nie tylko nowych użytkowników, ale przede wszystkim reklamodawców. Firmy oraz osoby zajmujące się marketingiem, dzięki Instagramowi i Facebookowi, mają w rękach największe narzędzie promocyjne.

Mark Zuckerberg pomyślnie przejmując Instagram i łącząc go z siecią Facebooka, ma możliwość kontrolowania największych mediów społecznościowych na świecie.

Dodaj komentarz

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij