Co to jest Instagram?

Początek aplikacji znanej dziś jako Instagram, miał miejsce dekadę temu w roku 2010. Została ona zaprojektowana i stworzona przez duet programistów – Kevina Systroma oraz Mike’a Kriegera. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, skąd wzięła się nazwa tej popularnej aplikacji, wiedz, że pochodzi ona od połączenia słów takich jak „instant camera” oraz „telegram”. Chwytliwe, nieprawdaż? Zaskakujące jest to, jak dobrze przewidzieli przyszłość swojej aplikacji programiści, nadając jej właśnie taką nazwę.

Jak powstał Instagram?

Historia Instagrama zaczęła się od zakodowania przez Systroma aplikacji o wdzięcznej nazwie Burbn. Nazwa wynikała z zamiłowania Systroma do trunków takich jak whisky i burbon. Z początku, aplikacja stanowić swego rodzaju fuzję dwóch serwisów, czyli Foursquare oraz Flickr. Burbn na samym początku pozwalał jedynie na udostępnianie lokalizacji, jednakże Kevin Systrom uznał, że to za mało i wzbogacił aplikację o dodatkowe funkcje takie jak publikowanie planów i udostępnianie zdjęć. Niestety aplikacja nie odniosła dużego sukcesu komercyjnego i nie utrzymała się na rynku między innymi dlatego, że była dość skomplikowana i nieintuicyjna. Niemałe grono odbiorców okazało się nie być czynnikiem wystarczającym, by zachować aplikację przy życiu, tak samo zresztą pochlebne opinie branżowych znawców nie pozwoliły tchnąć w Burbn drugiego życia.

Wyciągając z komercyjnego fiaska wnioski, Systrom postanowił porzucić część funkcjonalności swego poprzedniego dzieła, skupiając się jedynie na funkcji udostępniania zdjęć (w badaniu rynku wyszło na to, że jest to najczęstszy sposób, w jaki wykorzystywano Burbn).

Proste badanie rynku, czyli popularny research, doprowadziły Systroma do wniosku, że w tej chwili rynek nie oferuje żadnej intuicyjnej aplikacji, która umożliwiałaby przedstawianie swojego życia za pomocą obrazów. Wraz z Kriegerem, będącym współpracownikiem Kevina, zabrał się do pracy, zmieniając koncepcję i nazwę Burbna, dając tym początek życia Instagrama.

Z początku Instagram był przeznaczony jedynie dla wąskiego grona posiadaczy iPhone’ów, jednak zmieniło się to wraz z biegiem czasu.

Do czego służy Instagram?

W dzisiejszych czasach, Instagram to zarówno aplikacja jak i portal internetowy portal internetowy, które służą do dzielenia się ze znajomymi i nieznajomymi wspomnieniami z naszego życia, mogą być to zdjęcia, nagrania video, czy krótkie nagrania video nazywane relacjami.

Charakterystyczny dla Instagrama jest kwadratowy format zamieszczanych materiałów, do którego dostosowywane są fotografie i filmy. Instagram został wyposażony w zestaw narzędzi umożliwiających podstawową i intuicyjną edycję udostępnianych przez nas treści, czyli tak zwane filtry. Pozwalają one za pomocą kilku kliknięć zmienić kolorystykę zdjęć czy filmów, nanieść na nie dodatkowe elementy, czy manipulować natężeniem barw. W chwili obecnej, Instagram jest dostępny na urządzenia wyposażone w systemy operacyjne takie jak Android, iOS oraz Windows Phone.

Instagram obecnie

Wraz z biegiem czasu, rezolutni ludzie znaleźli rozmaite zastosowania dla stosunkowo prostej aplikacji, jaką niewątpliwie jest Instagram. W tej chwili nie korzystają z niej jedynie osoby prywatne, coraz więcej firm prowadzi swój marketing właśnie za pośrednictwem tego medium społecznościowego. Instagram stał się doskonałą platformą do promocji marek, budowania relacji biznesowych, czy prowadzenia sprzedaży. Użytkownicy Instagrama to zarówno osoby prywatne, jak i wielkie koncerny, które za jego pośrednictwem robią sobie reklamę. Instagram stał się nawet źródłem zarobków, dzięki niemu zajęcie mają tak zwani influencerzy, czyli ludzie, którzy mają wpływać na opinię publiczną na temat konkretnych marek czy produktów.

Można śmiało stwierdzić, że prosta aplikacja mająca za zadanie udostępniać zdjęcia, przeszła sporą metamorfozę a sposoby jej użycia wciąż mnożą się zupełnie jak grzyby po deszczu. Niezależnie od tego, czy chcemy wrzucić zdjęcie swojego psa, czy zareklamować produkt marki z którą współpracujemy, Instagram będzie odpowiednim miejscem do obu tych celów.

Dodaj komentarz

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij